Diagnostyka

Diagnostyka

Oprócz spotkań z dietetykiem w Centrum Medica w Olsztynie masz także możliwość wykonania specjalistycznych testów krwi na nietolerancje pokarmowe.

Nietolerancja pokarmowa to niewłaściwa reakcja organizmu na niektóre składniki pokarmów. Trudność w jej zdiagnozowaniu w porównaniu do alergii polega na tym, że odpowiedź immunologiczna na nietolerowany pokarm następuje w ciągu od 6 do nawet 72 godzin po spożyciu. Nietolerancja objawiać się może na różne sposoby, np. obniżoną odpornością, problemami z koncentracją, rozchwianą gospodarką hormonalną, chronicznym zmęczeniem czy chorobami skóry. Może również wywoływać: migreny, zespół jelita nadwrażliwego, stany zapalne jelit, stany zapalne stawów, astmę, nieżyt nosa.

Wykonywane przez nas testy pozwalają skutecznie wykryć nietolerancję na konkretne produkty. Dzięki temu można będzie ustalić odpowiednią dietę.

WYKONUJEMY NASTĘPUJĄCE TESTY:

BIOCARD Celiac™ Test

Test wykrywający celiakię – nietolerancję glutenu.

Test wykonywany jest na krwi włośniczkowej z palca. Wykrywa autoprzeciwciała klasy IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej. To szybki, prosty i wiarygodny test do diagnozowania celiakii – wynik dostępny już w ciągu 5-10 minut, bez konieczności oczekiwania na wyniki testów laboratoryjnych.

Test powinny wykonać osoby, które zaobserwowały objawy takie jak: brak apetytu, osłabienie, wymioty, nadmierne wypadanie włosów, bóle głowy, mięśni i kości, uporczywa anemia, poronienia, brak miesiączek, ale wizyty lekarskie u specjalistów nie zdiagnozowały ich przyczyn. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, test powinni wykonać także krewni pierwszego stopnia.

Osoby, u których została rozpoznana celiakia, powinny niezwłocznie przejść na dietę bezglutenową. Test warto wykonać powtórnie po jakimś czasie, by monitorować efekty stosowania diety.

Cena wykonania testu – 70 zł

Test Food Detective

Test umożliwiający zidentyfikowanie opóźnionej reakcji alergicznej na wybrany produkt spożywczy.

Test wykonywany jest na kropli krwi włośniczkowej z palca. Wykrywa podwyższony poziom przeciwwciał IgG (izotopy 1-4) w reakcji na dany pokarm. Test gwarantuje wiarygodność wyniku i najwyższą czułość. Wyniki wraz z interpretacją dostępne już po 40 minutach od wykonania.

Dzięki testowi istnieje możliwość wykrycia alergii na:

  • gluten
  • zboża takie jak: kukurydza, pszenica durum, ryż, pszenica, żyto, owies,
  • orzechy i rośliny strączkowe – migdały, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, ziarna kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewicę, fasolę, soję,
  • mięso – wołowinę, kurczaka, baraninę, wieprzowinę,
  • ryby i owoce morza – mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra),
  • warzywa – brokuły, kapustę, marchew, selera, ogórka, ziemniaka, pora, paprykę (czerwona, zielona, żółta),
  • owoce – jabłko, czarną porzeczkę, grejpfruta, melona (cantalupe i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory,
  • inne – jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbatę, drożdże.

Cena wykonania testu – 400 zł.

Test FoodPrint® Rozpoznawczy

Test potwierdzający występowanie lub brak nietolerancji pokarmowej.

Cena wykonania testu – 98 zł.

Test FoodPrint® 200+

Test wykrywający występowanie nietolerancji na 200 produktów.

Test FoodPrint® precyzyjnie mierzy poziom przeciwciał IgG specyficznych dla określonych pokarmów. Pozwala na ilościowe określenie stężenia przeciwciał IgG dla antygenów pokarmowych. Jest to badanie w technologii mikromacierzy, oparte na metodzie Elisa.
Pobrana próbka krwi jest wysyłana do laboratorium. Wynik testu jest dostępny w ciągu 14 dni.

Zobacz listę produktów, nietolerancję na które możesz wykryć dzięki testowi.

Cena wykonania testu – 1600 zł.

FoodTest Vegetarian 90

Test wykrywający nietolerancję na 90 produktów.

Test oparty na technologii Elisa – panel wegetariański pozwala określić ilościowo poziom przeciwciał IgG dla antygenów na 90 produktów spożywanych przez wegetarian.

Zobacz listę produktów, nietolerancję na które możesz wykryć dzięki testowi.

Cena wykonania testu – 970 zł.

FoodTest 90

Test wykrywający nietolerancję na 90 produktów.

Test oparty na technologii Elisa pozwala określić ilościowo poziom przeciwciał IgG na 90 produktów.

Zobacz listę produktów, nietolerancję na które możesz wykryć dzięki testowi.

Cena wykonania testu – 960 zł.

FoodTest 110

Test wykrywający nietolerancję na 110 produktów.

Test oparty na technologii Elisa pozwala określić ilościowo poziom przeciwciał IgG na 110 produktów.

Zobacz listę produktów, nietolerancję na które możesz wykryć dzięki testowi.

Cena wykonania testu – 1000 zł.